Maijā kanāls Epic Drama apkopo pazīstamus personāžus un vārdus, kas paviesojušies vienā no populārākajiem TV seriāliem “Mērdoka noslēpumi”. 30. maijā sagaidāma 16. sezonas pirmizrāde, un visu šo gadu laikā raidījumā atainoti dažnedažādākie personāži. Vai zinājāt, ka dažās no sērijām paviesojušies arī vēsturē gudrākie un atjautīgākie ļaudis? Lūk, daži no tēliem, kas atainoti seriāla sērijās:
Zigmunds Freids
Varam vien iedomāties kādu, piemēram, Zigmundu Freidu, kā ideālu dzīves varoni, kas dod iespējas doktorei Jūlijai Ogdenai. Ogdena ir šova patoloģe, psihiatre un praktizējoša ķirurge, un viņa ir dedzīga novatore savās jomās. Freids seriālā redzams 15. sezonas 13. sērijā “Mērdoks uz dīvāna”, un viņu atveido aktieris Djego Matamoross. Mērdoks un Ogdena gatavojas apmeklēt kādu no viņa lekcijām, kad stacijā ierodas konstebls Henrijs Higinss. Viņam līdzi ir ne tikai Freids, bet arī viņa domubiedri Karls Jungs, Sandors Ferenczi un Ernests Džounss. Izrādās, viņi pieķerti kautiņā, kas pēc Freida teiktā izraisīts kādas nāves draudu vēstules dēļ. Kā jau paredzams, epizodē Freids bez piepūles veic Mērdoka psihoanalīzi un patiešām noskaidro, kas viņam aiz ādas.
Zigmunds Freids ir dzimis 1856. gada 6. maijā Freibergā, Austrijas impērijā, mūsdienu Čehijā. Viņš bija pirmais no astoņiem bērniem, un savas dzīves laikā viņš no Freibergas pārcēlās uz Leipcigu un pēcāk – Vīni. Tur Freids apmeklē slavenu vidusskolu un ar izcilību to absolvē 1873. gadā. 17 gadu vecumā viņš iestājās Vīnes Universitātē, kur strādā kopā ar vienu no tā laika vadošajiem fiziologiem Ernstu fon Brūki. Freids studēja filozofiju, fizioloģiju un zooloģiju, doktora grādu iegūstot 1881. gadā.
1885. gada beigās Freids pameta Vīni, lai turpinātu neiropatoloģijas studijas Salpêtrière klīnikā Parīzē. 19 Francijas galvaspilsētā pavadītās nedēļas izvērtās par pagrieziena punktu viņa karjerā. Darbi, kas klasificēti kā “histēriski”, iepazīstināja Freidu ar teoriju, ka psiholoģisko traucējumu avots var būt prāts, nevis smadzenes. Savā karjerā viņš pētīja hipnozes ietekmi, bet galu galā atteicās no šīs prakses par labu iespējai pacientiem brīvi runāt. Līdz 1896. gadam viņš savā klīniskajā praksē izmantoja terminu “psihoanalīze”. Pārējais, kā saka, ir vēsture.
Lūsija Moda Montgomerija
Lūsija Moda Montgomerija bija kanādiešu autore, kas dzimusi 1874. gada 30. novembrī Prinča Edvarda salā. Kad viņai bija vien 21 mēnesis, viņas māte nomira no tuberkulozes. Meiteni audzināja vecvecāki no mātes puses, un viņa bērnība bija vientuļa. Šo traumu rezultātā viņa izgudroja iedomātus draugus un pasaules un iedomājās apkārtējo vidi, kurā viņa būtu slavena. Viņa rakstīja dienasgrāmatu un rakstīja dzejoļus, iedvesmojoties no dabas un garīgās pasaules.
Viņa studēja literatūru Dalhousijas Universitātē Jaunskotijā un strādāja par skolotāju, tā rodot laiku rakstīšanai. Laika posmā no 1897. līdz 1907. gadam viņa publicēja vairāk nekā 100 stāstus. 1908. gadā Montgomerija izdeva savu pirmo grāmatu “Anna no “Zaļajiem jumtiem””. Tas bija tūlītējs dižpārdoklis, un nostiprināja viņas veiksmīgās rakstnieces statusu – tieši tā, kā viņa bija iecerējusi.
Seriālā “Mērdoka noslēpumi” viņu 9. sezonas 12. sērijā “Nelaimīgais mīlestībā” tēlo aktrise Elisone Loudere. Mēs redzam viņu ierodamies kā jaunu rakstnieci, kas apmeklē rakstīšanas kursus Toronto. Ar Džordžu Krabtriju viņa satiekas tieši tad, kad rodas zināmi panākumi ar dzeju un viņa vēlas “salauzt romāna formu”. Krabtrijs Montgomerijai sniedz padomus par viņas pirmā romāna “Anna no “Zaļajiem jumtiem”” pirmsākumiem. Viņš atklāj, ka viņai ir tendence “nedaudz pārspīlēt ar dabas lietām” un ka stāsts ir maķenīt blāvs. Viņš turpina kritizēt citus grāmatas elementus, līdz brīdim, kad ierosina Annai būt zēnam, padarot to par “Denu no “Zaļajiem jumtiem”. Ir jānoskatās sērija, lai uzzinātu par šīs izdomātās tikšanās uzjautrinošajiem pavērsieniem!
Nikola Tesla
Sērijas darbībai norisinoties 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā, rakstnieki tajā iekļāvuši tā laika kriminālistikas un zinātnes jauninājumus. Nikola Tesla, kuru atveido aktieris Dmitrijs Čepoveckis, Mērdoka noslēpumos piedalās ne pirmo reizi. Viņš piedalījies arī izmēģinājuma sērijā “Power”, un pēc tam iesaistījies trešās sezonas noslēguma epizodē “Teslas efekts”.
Nikola Tesla dzimis 1856. gada 10. jūlijā mūsdienu Horvātijā, tolaik Austrijas impērijā – Smiljanas ciematā. Viņš uzauga radošas mātes mudināts iztēloties un eksperimentēt pēc sirds patikas. Vēlākā dzīvē viņš studēja inženierzinātnes un fiziku, 1880. gadu sākumā iegūstot praktisku pieredzi Continental Edison uzņēmumā, telefonijas jomā. 1884. gadā viņš emigrēja uz ASV, kur vēlāk savās laboratorijās uzsāka gadu desmitiem ilgus pētījumus pie izgudrojumiem. Viņš kļuva plaši pazīstams kā izgudrotājs un regulāri veica demonstrējumus savā laboratorijā.
Lielākā daļa viņa vārdu atcerēsies saistībā ar labi zināmo Teslas spoles izgudrojumu. Tikmēr Mērdoka sērijās aptverti daži citi, tik pat aizraujoši izgudrojumi:
Pirmajā “Mērdoka noslēpumu” sērijā slepkavības atrisināšanā Tesla spēlē nozīmīgu lomu. Sērijas darbība norisinās laikā, kad līdzstrāva ir galvenais elektrības veids, un daži cilvēki ir bažu pilni par jauno elektriskās strāvas veidu, ko dēvē par maiņstrāvu. Šie ir notikumi, kas patiesi norisinās noteiktajā vēstures periodā, un to nereti sauc par strāvu karu. Neveiksmīgu notikumu sērijas dēļ kāda nevainīga sieviete nejauši tiek nonāvēta ar elektrošoku. Tesla atrodas pilsētā, lai iepazīstinātu ar maiņstrāvu, un Mērdoks izmanto savu pieredzi, lai noskaidrotu, kas norisinājās patiesībā.
Sērijā “Teslas efekts” Teslu iesaista Mērdoks, lai palīdzētu noskaidrot patiesību par cilvēku, kuru nogalināja nāvējošs mikroviļņu stars — jauna veida ierocis, kura pamatā ir viena no Teslas teorijām. Reālajā dzīvē Tesla patiešām bija aprakstījis, ka izstrādāts jauns aizsardzības superierocis, ko varētu izmantot, lai atvairītu uzbrūkošos kājniekus vai lidmašīnas.
Citi slaveni tēli īpašajā raidījuma sezonā ir kanādiešu skatuves un kino aktrise un producente Mērija Pikforda, kura bija viena no 36 Kinoakadēmijas dibinātājām, kas vislabāk pazīstama ar ikgadējo apalvošanas ceremoniju – Oskariem. Tāpat piedalīsies Viljams Frederiks Kodijs, pazīstams arī kā Bufalo Bils, Džeks Uzšķērdējs, Marks Tvens, Čārlijs Čaplins, Frenks Loids Raits un daudzi citi.
Nepalaidiet garām šīs un citas reālas vēstures personības, kas figurējušas “Mērdoka noslēpumu” 15 sezonās īpašajā programmu ciklā “Mērdoka īpašie viesi” no 8. līdz 26. maijam katru darba dienas vakaru no pulksten 21.15!